YT Neo - шаблон joomla Книги

İLK 1 YAŞTA BEBEĞİNİZ NELER YAPABİLİR?

1yasbebekİLK 1 YAŞTA BEBEĞİNİZ NELER YAPABİLİR?

1 -2 AYLIK BEBEĞİNİZ:
Yüzüstü yatarken başını birkaç saniye kaldırır. ,Eline bir şey konduğunda yakalar. Gözleriyle etraftakileri inceler. Bazı seslerin geldiği tarafa döner. Ağlamasından anlam çıkartılabilir (acıkma, rahatsızlık, heyecan). İnsan yüzünü görünce sakinleşebilir, özellikle anne sesine, bilinçli olarak güler.

2- 3 AYLIK BEBEĞİNİZ:
Ağlama sıklığı giderek azalır. Kendisiyle konuşulurken güler agular, sesler çıkartır Konuşulduğunda veya kucağa alındığında sakinleşir. Parlak renkli nesneleri başını döndürerek takip eder. Erkek – kadın ve sinirli -sakin sesin arasındaki farkı anlar. Kucakta veya destekle otururken başını güzel tutabilir El ve parmaklarıyla oynar

3 - 4 AYLIK BEBEĞİNİZ:
Yandan sırtüstü sırtüstünden yana dönebilir. Başını düşürmeden dik tutar. Destekle oturabilir. Gece boyunca uyuyabilir. Agular, gülümser tek hecelerle mırıldanır yüksek sesle güler. Uzun süre göz teması kurar. Yabancı kişileri yadırgar ağlayabilir.

4- 6 AYLIK BEBEĞİNİZ:
Uzanır ve yakalar, her şeyi ağzına götürür. Çıngırağını sallar. Parmakları ve elleriyle oynar. İnsan sesini duyunca başını çevirir, konuşulduğunda gülümser. Yüzüstü yatarken göğsünü kaldırır. Otururken başını tutar. Destekle oturabilir

6- 9 AYLIK BEBEĞİNİZ:
Top, çıngırak gibi oyuncakları sever. Diş çıkartmaya başlayabilir. Ce ee ve al ver gibi oyunlardan hoşlanır. Tek heceler ile gevezelik eder. Adını tanıyabilir. Anneye çok bağlıdır. Çocuklara gülümser. Aynadaki görüntüsüne şaşırır. Desteksiz oturmaya başlar. Mama sandalyesinde oturabilir. Emekleme hareketleri başlar. Baş ve işaret parmağı ile tutar. Nesneleri bir elden diğerine geçirir.

9-12 AYLIK BEBEĞİNİZ:
Oyuncaklarını çarpmaktan, fırlatmaktan ve sallamaktan hoşlanır. Yiyecekleri parmaklarıyla keşfeder. Yardımsız olarak oturur pozisyondan yatar pozisyona geçer. Tutunarak ayağa kalkabilir. Yardımla yürümeye başlayabilir. “Baba” veya “anne” söylemeye başlayabilir. Yapmak istemediği zaman karşı gelir. Bez bağlanmasına direnebilir.