YT Neo - шаблон joomla Книги

1 YAŞINA KADAR BESLENME

yemekYAŞINA KADAR BESLENME

0 - 4 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ :
İlk 4-6 ayda bebeğinizi anne sütü ile besleyiniz. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak, süt yapımının uyarılması ve devamı için çok önemlidir. Bu nedenle bebeğinizi sık sık emziriniz. Anne sütünün yeterliliği en iyi, çocuğun gereken kiloyu alması ile anlaşılır. Düzenli kilo alan, günde en az 5-6 kere beslenebilen, bezini günde 5-6 kez ıslatan ve 1-2 kez de kaka yapan bir bebek anne sütünü yeterince alıyor demektir. Anne sütüyle beslenen bebeğe ayrıca su verilmesine gerek yoktur. Anne sütü yok ya da yetersizse mama kullanmanız gerekiyorsa ayına uygun anne sütüne adapte formül mamalar kullanılabilir. Her zaman mamanın son kullanma tarihini kontrol edin ezilmiş sızıntı yapan hasar görmüş kutuları kullanmayın. Mama hazırlamadan ellerinizi iyice yıkayın besledikten sonra biberonda kalan mamayı atın. Mama ile beslenen bebeğe su verilmelidir.

4-6 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ :
Anne sütü ile beslenen bebeklerde ek besinlere 5. ayın sonunda( 6. ayda ), anne sütü adapte formül mama ile beslenen bebeklerde ise ek besinlere 4. ayın sonunda( 5. ayda ) başlanabilir. Meyve suyu veya meyve püresi, sebze çorbası veya sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta bebek beslenmesinde önde gelen ek gıdalardır. Ek besinler ilk 4-6 aydan sonra yavaş yavaş artırılarak başlanmalıdır. Ek besinlere başlayabilmek için bebeğiniz başını iyi tutuyor olmalı ve destekle oturabiliyor olmalıdır. Besinler kaşık ya da fincanla başlangıçta az miktarda verilmeli oturur pozisyonda beslenmelidir. Sadece su ve formül süt biberon ile verilmelidir. Başlangıçta az miktarda verilen ek besinlerde sonra anne sütü verin anne sütündeki enzimler sindirime yardımcı olur. İlk başlanacak ek besinler sütlü pirinçli kaşık maması, meyve-sebze püresi olmalıdır. Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri çocuk aç iken ve öğle öğününde vermeyi deneyin. Öğle vakti bebeğinizin en canlı ve keyfinin yerinde olduğu dönemdir, ayrıca yeni besine bağlı gelişebilecek olaylar gün boyu rahatça gözlenebilir. Ek besinlere küçük miktarlarda başlayın. 1-2 tatlı kaşığı kadar başlayıp, 2-3 çorba kaşığı veya yarım-bir kâseye kadar arttırabilirsiniz. Her bebeğin kendine özgü bir artırış hızı olacaktır. Bebeğinize verdiğiniz tüm besinlerin temiz ve taze pişmiş olmasına dikkat edin. Yeni hazırladığınız bir yiyeceği en fazla bir kez ısıtabilirsiniz. Bebeklere 18.ayın sonuna kadar kaynamış-soğutulmuş su verilmelidir. Evde besinleri hazırlarken tuz ve şeker kullanmayın. Meyve ve sebzeleri kullanmadan önce yıkayın ve kabuklarını soyun, sap ve çekirdeklerini çıkartın. 1 yaşına dek inek sütü verilmemelidir. İlk yılda BAL vermeyin besin zehirlenmesine ve alerjilere neden olabilir. Ağızda biberon ile uyumak kulak enfeksiyonlarına ve mamanın solunum yollarına kaçmasına neden olabilir. Dişler çıktığında ise çürümeye neden olabilir. İlk bir yılda: yumurtanın beyazı, patlıcan, bakla, inek sütü, midye, bal ve fıstık, fındık, ceviz, ayçiçeği, üzüm, patlamış mısır vermeyin.

6-9 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ :
Anne sütü veriyorsanız mutlaka devam etmelisiniz. Anne sütü ile beslenen bebeklere 6-8 aylar arasında günde 2-3 kez, 9. aydan sonar günde 3-4 kez ek besin verilebilir. Ek besinlere tuz konulması önerilmez. Ek besinler oturtarak mama sandalyesinde verilmelidir. İlk başlanacak besinler elma armut ya da şeftali püresi, pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi, yoğurt ve sebze püresidir. Sebze püresi başlangıçta havuç, patates, pirinç ve yağ eklenerek hazırlanır. Zaman içinde maydanoz, kabak, ıspanak, kereviz ve karnabahar eklenebilir. Sebze püresinin günlük hazırlanmalıdır. Sebze çorbası kemik suyuyla hazırlanırsa kalsiyum içeriği artar. 6. ayda bebeğinizin özellikle demir ihtiyacı artar demir açısından zengin gıdalar kırmızı et, yumurta, pekmez, kurubaklagillerdir. Süt 12 aydan sonra yumurta 2 yaş civarında verilmelidir. Muhallebi ve sebze-meyveye alıştıktan sonra diğer besinleri daha kıvamlı ve pürtüklü olarak deneyin. Bebekler dişleri olmasa bile 6-9 ayda çiğnemeyi öğrenmeye başlarlar. Besinlerin kıvamı yavaşça sıvı-püreden yumuşak pürtüklü-ezilmiş kıvama geçilmelidir. Peynir, köfte, meyve parçalarını, pişmiş sebzeleri elleriyle ağızlarına götürerek yemeyi öğrenebilirler. Kabuklu yemişler (fındık, fıstık, ceviz), çiğ veya az pişmiş sebzeler vermeyin, akciğerlerine kaçırabilir. Yemek yerken bebeğinizi mutlaka gözleyin.7.ayda elleriyle yiyebileceği yiyecekler ve bardak başlanabilir. 8.ayda anne sütü veya formüla azaltılır, ek besinler artırılır. 9.ayda masa yemekleri başlanabilir. Masa yemekleri yedirilir, kendisi yiyebilir ve kaşık kullanabilir.6.aydan itibaren yoğurt, peynir, sebze püresine 1 çorba kaşığı et (3 kez çekilmiş kıyma dana veya kuzu ) ilavesi, kahvaltı.7.aydan itibaren tavuk, balık, yumurta sarısı.7-8.aydan itibaren bezelye, fasulye, mercimek. 8.aydan itibaren makarna, pilav, yulaf ezmesi, tahıllı çorbalar, köfte, pilav, makarna, dolma içi verilebilir.

9-12 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ:
Anne sütüne devam edilir. 9.aydan sonra ek gıdalar artırılırken anne sütü veya formül süt verilme sıklığı azaltılır.Günde 4 öğün verilmelidir. Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce rahat pozisyonda oturun, onunla sakin konuşun, ağzını açmasını bekleyin. Kendi yemek isterse izin verin, cesaretlendirin. *Çocuğunuz için bu dönemde “özel yiyecekler” hazırlamanıza gerek yoktur. Yetişkinler için pişirilen tüm ev yemekleri (az yağlı, az tuzlu, baharatsız) bebeğe verilebilir. Köfte ve tahıllı çorbalar eklenir.tam yumurta 1 yaşından itibaren verilir.balık tavuk karaciğer haşlama yada ızgara olarak verilebilir.Günde 1 kez etli (kırmızı et veya tavuk veya hindi eti) gıda alması yeterlidir.Besinlerin püre haline getirilmesine gerek yoktur. Çatalla ezilerek pürtüklü olarak verilebilir.Su veya meyve suyu içerken biberondan değil, bardak veya suluktan içme özendirilmelidir.Günde 600-800 cc anne sütü veya mama alması yeterlidir.

3N VE 1N KURALI:

  • Bebek 9 aylık olunca ek besinler daha önemli hale gelir .Bu dönemde anne ve babanın 3N kuralına çocuğunda 1N kuralına uyması gerekir .
  • 3N Kuralı : Öğünlerin NE ZAMAN olacağını, NEREDE yeneceğini ve yemekte NE yeneceğini aile belirler.
  • 1N kuralı : Yemekte NE KADAR yiyeceğini çocuk belirler .
  • En sık yapılan hatalardan biri sabah kahvaltısında bir bardak sütün içine bisküvi ,yumurta bal karıştırılarak bulamaç gibi verilmesidir . Bunu yiyen çocuk daha sonra bir şeyler yemek istemez çünkü çok tok tutan yoğun bir yiyecektir. Bulamaç tarzı besleme çocuğun damak zevkinin gelişmesini engeller.