YT Neo - шаблон joomla Книги

Premature Bebek Bakımı

Prematüre Bebek Bakımı

• Prematüre bebeğinizin odası temiz, rahat ve güvenli olmalıdır. Oda ısısı 3kg oluncaya kadar 25 c daha sonra 18-20 c olmalıdır. Mümkünse odada termometre bulundurulmalıdır kesinlikle ev ortamında sigara içilmemelidir.

• Bebeğinizin yatağı orta yumuşaklıkta olmalıdır. Yattığı zaman çökmemeli, düz kalmamalıdır. Yastık kullanmak sakıncalıdır. Sırt üstü ya da yan yan yatırılmalıdır. Soluk almada yetersizlik olacağı için bebek yüzüstü yatırılmamalıdır ilk aşıları tamamlanıncaya kadar ilk 6 ay kalabalık ortama sokulmamalı ziyaretçi olabildiğince az olmalı ve bebeğin yanında uzun süre kalmamalıdırlar. Ziyaretçilerin hasta olmamaları gerekir.

• Prematüre bebeklerin cildi hassas ve narindir. Kulak gibi kıkırdak dokuların olduğu bölümler olgunlaşmadığı için sağ, sol yan yatırıldığında uzun süre pozisyon değiştirilmemesine bağlı olarak kulaklarda yapışkanlıklar, dolaşım bozukluğu oluşabilir, baş bölgesinde düzleşmeler görülebilir. Bu nedenle sık sık (3 saat ara ile) pozisyon değiştirmede, hassas bölgelerine havlu gibi malzemelerle desteklemekte fayda görülecektir

• Vücut sıcaklığını korumak prematüre bebekler için çok önemlidir. 3 kg oluncaya kadar günde 3-4 kez kontrol ediniz. Koltuk altı 36- 37 °C derece arasındakiler normaldir, 36°C altında ise giydiriniz ortam ısısını arttırınız. Koltuk altından bakılan 37,5 °C ve üzerindeki vücut sıcaklığında ateşten şüphe edilmeli ve izlenmelidir. Vücut ısılarının korunması için alınan kıyafetlerin uygun boyutta olması, vücutlarının her yerini sarması gerekmektedir. Bebeğinizin giysileri yumuşak, pamuklu, nem çekici kumaştan yapılmış, giydirilmesi kolay, kaşıntı yapmayan, kolay yıkanan, mevsime uygun olmalıdır. Örgü kıyafetler kullanılmamalıdır eğer; uygun boyutta pamuklu kıyafetler bulunamaz ise el ve ayaklarına pamuk, gazlı bez sarılarak, iki tulum üst üste, eldiven ve çoraplar çiftli giydirilerek çözüm üretilebilir. Bebeğin giysileri sabunla yıkanmalı ve bol su ile durulanmalıdır.

• Prematüre bebeklerin beslenme ve uyku düzenleri iyi ayarlanmalıdır. Büyüme hormonu uyku safhasında salgılanır. Bu nedenle bebek uyurken itinalı davranılmalıdır.

• Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için her türlü enfeksiyona açıktırlar. El temizliği enfeksiyon kontrolünde çok önemlidir. Bebeğe dokunmadan evvel, alt temizliği sonrası el temizliğine özen gösterilmelidir..

• Ağlama nöbeti gaz sancısına bağlı olup ilk 3 ayda sık görülür. Gazın çıkarılıp, karnına sıcak havlu konulabilir.

• Beslenme aralığı; emzirilen bebeklerde saat kısıtlaması yoktur. Sık beslenmelidir (10-12 kez) 6. aydan sonra beslenme 3-4 saat ara ile yapılmalıdır. Size önerilen vitamin ve ilaçlar zamanında ve uygun dozda verilmelidir.

 

Vücut Temizliği

Göz Temizliği: Önce kaynatılmış ılıtılmış suya batırılmış gazlı bez ya da tülbent parçasıyla gözlerini içten dışa doğru silin. Diğer göz için gazlı bezin temiz olan diğer ucunu kullanın.

Kulak Temizliği: Gazlı bezin ucunu ılıtılmış suya batırın, ucunu bükerek kulağın içini değil sadece dışını ve kenarlarını silin sonra aynı şekilde diğer kulağı da temizleyin her silişinizde ayrı gaz bezi ya da tülbendin temiz kısmını kullanın sonra yumuşak bir havluyla kurulayın. Kulak temizliğinde pamuk, firkete, şiş, tığ, kürdan, kibrit çöpü vb. Kullanmayın

Ağız Temizliği: Anne sütü ile beslenen bebeklerde ağız bakımına gerek yoktur. Bebeğinizin ağız ve burun kenarındaki süt kalıntılarını temizlemeniz yeterlidir. Eğer pamukçuk varsa 1 fincan suya 1 çay kaşığı karbonat katıp parmağınıza temiz bir tülbent sararak bebeğinizin ağzını günde 3 kez temizleyiniz.

Burun Temizliği: Bebeklerin burunlarında biriken kurumuş salgılar nefes almalarını ve beslerken emmelerini engelleyeceğinden burun temizliği her sabah ve gerekirse her beslenmeden önce yapılmalıdır. Bebeğinizin burnu sık tıkanıyorsa serum fizyolojik (tuzlu su) alıp burnuna damlatabilirsiniz. Bebeğinizin bulunduğu odanın havası çok kuru ise bebeğin burnu tıkanabilir. Bunu önlemek için sobanın ya da kaloriferin üzerinde su kaynatın veya odada ıslak havlu bulundurun.Yanaklarını, alnını, çenesini ve boynu silip kurulayın. Kollarını hafifçe kaldırarak koltuk altlarını nemli tülbentle silip, iyice kurulayın. Ellerini ve parmak aralarını güzelce silip kurulayın. Bacaklarını ve ayaklarını silip kurulayın

Bebeğinizin altını her beslenmeden önce ve sonra değiştirin. Bebeğinizin altını önden arkaya doğru silerek temizleyin. Gerek kapalı bir ortam, gerek nemlilik ve cilde temas eden idrar ve dışkının etkileri nedeniyle cildin en çok hasar gören bölgesidir. Kullandığınız bebek bezleri her türlü ıslaklığı tamamen emerek bebeğin altının pişmesini önlemeli, sağlığa uygun olmalı, hareketi kısıtlamamalı ve alerjik olmamalıdır. Pişik varsa iyileştirmek için pişik kremi kullanın. Kesinlikle pudra kullanmayın.