YT Neo - шаблон joomla Книги

Oyun Çocuğu (1-3 yaş ) Neler Yapabilir

Oyun Çocuğu (1-3 yaş ) Neler Yapabilir

12-15 Ay

Çekmeceleri açar, masa örtülerini çeker. Kendi kendine yemekten hoşlanır. Tek bir hece ile tüm söylemek istediğini ifade eder (“da” demek “şunu istiyorum” anlamına gelir).Birkaç kelime söyler (“mama”, “baba”, “anne”, “dede”). Daha fazla olumsuzluk gösterir (gündüz uykularına direnebilir, bazı besinleri reddedebilir, bazen hiddetle bağırabilir). Aileden birkaç kişiye derin bir bağlılık geliştirebilir. Yabancı yadırgama biraz azalabilir. Çoğunlukla yardımla yürür; yardımsız da yürüyebilir. Çok hızlı emekler. Tek başına ayakta durur.

15-18 Ay

Her şeyi inceler. Suda oynamaktan kendi kendine yemekten hoşlanır. Tarak gibi nesneleri kullanır. Yardımsız ayakta durur. Ayaklarını ve kollarını açarak yardımsız yürür. Yardımla merdiven tırmanır. Başparmak ve işaretparmağı ile yakalayabilir. Ayaktayken nesneleri kaldırır. Konuşmaya el-kol hareketleri eklenir. Saklanan nesneleri arar.

18-24 Ay

Yemekte çatal kullanmaya başlar. Anne-babasını taklit etmekten hoşlanır. Yardımsız yürür. Koşar ancak çoğu kez düşer. Kısa mesafe geriye doğru yürüyebilir. Nesnelerin ve olayların resmini aklından çizebilir.3 ila 50 kelime bilir. Birkaç iki kelimeli cümle kurar. Bir oyuncağa güçlü bir bağlılık geliştirebilir. Gece uyumamak için direnir. Tüm soruları “hayır” ile yanıtlayabilir. Kendi yemek yer, kendi elbiselerini çıkartır. Basit ricaları yerine getirir.

2 Yaş

Tek başına merdiven iner ve çıkar. Ayakucuna basarak yürümeyi becerebilir.3-5 küpü üst-üste koyar. Tuvalet ihtiyacında daha fazla bağımsızlık gösterir (hala bir miktar yardıma ihtiyacı olabilir).Gece uykuya yatırmak zorlaşabilir. Kolay sinirlenir ve çok sabırsızdır. Kendi istediklerini yapmak ister. Günlük düzen bozulunca sinirlenir. Kız ve erkek kardeşleriyle daha fazla ilgilenir. Cinsiyetini bilir. Hayali bir oyun arkadaşı yaratabilir. Diğer çocuklarla oyun oynamaz. Paylaşmayı sevmez. Her şeyi “benim” diye sahiplenir. Çocuk dili kullanır.2.yılın sonunda 3-5 kelimeli cümleler kurar. İkna etmek giderek zorlaşır.

3 Yaş

Zıplar, koşar, ayakucu basarak yürür. Geri geri yürüyebilir. Üç tekerlekli bisiklet sürer. Kendi soyunabilir, giyinmek için yardıma ihtiyacı vardır. Çekingenlik ve yaramazlık arasında hızlı değişimler olur. Bazen bir bebek olmak isteyebilir. Rüyaları hakkında konuşmaya başlayabilir. Sıklıkla yalnız oynamayı tercih eder. Hayali bir oyun arkadaşı olabilir. Diğer çocuklarla tartışır. Yaklaşık 1.000 kelime bilir. Kısa bir bölüm şarkıyı öğrenebilir. Temel renkleri tanıyabilir. Dikkat süresi birkaç dakikadan uzun değildir. Seçenekler arasında tercih yapabilir.