YT Neo - шаблон joomla Книги

Okul Öncesi ( 4-5 yaş ) Beslenmesi

Okul Öncesi ( 4-5 yaş ) Beslenmesi

Çocuklarda okul öncesi dönem olarak da adlandırılan 4-5 yaş doğru beslenme alışkanlıklarının yerleştiği bu önemli bir dönemdir. Doğru beslenme alışkanlıkları kazanma konusunda anne, baba önemli birer örnek teşkil eder. Çocukların günlük olarak her besin grubundan tüketmesi sağlanmalıdır. Bu besin grupları süt ve süt ürünleri, et grubu, sebze –meyve grubu, yağ grubu ve tahıllardan oluşmaktadır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. 1-2 dilim peynir çeşitleri, ekmek, zeytin, pekmez-bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve çocukların kahvaltılarında olabilecek gıdalardır.

Özellikle çocukların ana öğünlerde temel besin grubumuz olan ekmek ve ekmek türevi olan çorba – pilav – makarna gibi gıdalar, et/ tavuk haftada en az 1 gün balık ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemeği, bunun yanında oldukça önemli kalsiyum kaynakları olan süt ve yoğurt hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde tükettirilmelidir. Vücut için büyüme ve gelişme için gereken proteinler bitkisel ve hayvansal olabilir. Hayvansal kaynaklar yumurta, et, tavuk, balık, deniz ürünleri, süt, yoğurt gibi kaynaklardır. Proteinlerin bitkisel kaynakları ise kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ve tahıl ürünleridir. Vücudumuz hayvansal kaynaklı proteinlerinden daha çok yararlanır. Çocuklarda büyümenin devam etmesi sebebiyle protein gereksinimi fazladır. Proteinin eksik alınması çocuklarda büyümeyi ve zihinsel gelişimi etkileyebilir. Büyüme-gelişme sorunları oluşabilir. ET yedirmekte zorlanıyorsanız köftesini sebzelerle karışık pişirebilirsiniz. Et, tavuk gibi gıdaları kızartmak yerine haşlama veya fırında pişirme yöntemler tercih edilmelidir. Balıklar buğulama yapılabilir veya fırında pişirilebilir.

Genelde bu dönemdeki çocukların günlük enerjilerinin önemli bir kısmını, bisküvi, çikolata, gofret ve şekerlemeler gibi abur cubur yiyecekler ile meyve suyu, gazoz, kola, çay gibi içeceklerden gelen enerjinin oluşturduğu bilinmektedir. Genel sağlık ve diş sağlığı üzerine olumsuz etkileri dikkate alındığında, boş kalori kaynağı olarak düşünülen bu besinlerden çocukların uzak tutulması gerekir. Günde 3-4 öğün beslenmeli ve temel besin gruplarını (süt ve sütlü gıdalar, et, yumurta ve baklagiller, sebze ve meyveler, unlu ve nişastalılar, yağ) dengeli olarak tüketmelidirler. Her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt verilmelidir. Süt her şekilde verilebilir. 2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynirde 1 bardak süt kadar kalsiyum vardır. Süt ve süt ürünlerinin içerdiği kalsiyum çocukların gelişimi için çok önemlidir. Demir gereksinimi için en iyi kaynaklar et, balık, tavuk, yumurta ve kuru baklagillerdir. Bu besinlerin bir veya birkaçından en az iki porsiyon çocuğun diyetinde olmalıdır. Her gün (düzenli et verilen çocuklarda gün aşırı) bir yumurta çocuğa yedirilmelidir. Meyve ve sebzeler vitamin kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum ve demir emilimi için yardımcıdırlar. Günde 2-4 porsiyon sebze veya meyve verilmelidir. Sebzeler doğrudan pilav makarna yanında verilebileceği gibi köfte, börek, çorba içinde de verilebilir. Meyvelerin kabuklu yenmesi kabızlık sorununa yardımcı olacaktır.