YT Neo - шаблон joomla Книги

Okul Çocuğu (6-10 Yaş) Beslenmesi

Okul Çocuğu (6-10 Yaş) Beslenmesi

*Okul çağında çocuklar gizlilik anne ve babalarından bağımsız olma eğilimi gösterirler. Problemleri önlemenin en iyi yolu iletişim bağlarını açık tutmak ve duygusal olarak bağlı kalmaktır. Çocuğunuz okula başlamak, yeni arkadaşlar edinmek ve yeni aktivitelere katılmak gibi değişimlerle karşılaşırken ona sevgi destek ve ilgi gösterin. Onu aile dışındaki hayatta başarılı olmaya hazırlayın. 

*Çocuklar okula başladıktan sonra okul sonrası aktivitelere katıldıkça aile yemeklerini bir arada yemek zorlaşır. Günde en az bir kez çocuğunuzla birlikte yemek yiyin, mümkün olduğunca yemeğin planlanması ve hazırlanması işlerine çocuğunuzu katın.

* Okul çocukları besin değeri fazla olmayan yağı fazla yüksek kalorili ve yüksek tuz içeren besinlere ilgi duyarlar. Ev dışında yediklerini kontrol edemezsiniz ama lüzumsuz besinleri tüketmesini sınırlayabilirsiniz. Bu yaşlarda çocuklar bazı besinlere karşı aşırı tercih gösterip bazılarını ise hiç sevmezler az yiyor diye endişelenip lüzumsuz besinler yemesini serbest bırakmayın.

*İyi bir kahvaltı şarttır; enerji verir, konsantrasyonunu arttırır ve okul performansını geliştirir. Kahvaltıda çok çeşitli gruptan besinler bulundurun. Özellikle süt, tahıl, meyve ve protein sunun. Kızarmış ekmek üzerine fıstık ezmesi veya peynir, 1 bardak süt, bal veya reçel verilebilir.

* TV seyrederken, okurken ve ders çalışırken yemek yemesini önleyin. Sadece mutfakta ve yemek masasında otururken yemek yemesini sağlayın. Amaç tüm yaşamı boyunca devam edecek iyi alışkanlıklar kazanmasına yardım etmektir.

* Ders çalışırken fındık, ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı, meyve verilebilir.

Düzenli ve sağlıklı beslenme için:

* Besinlerde çeşitliliğin sağlanması,
* Sağlıklı vücut ağırlığının korunması,
* Nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin dengeli tüketilmesi,
* Vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmasıdır.
* Yeterli ve dengeli beslenen çocuklarda genellikle vitamin, mineral eksikliğine rastlanılmaz. Bu nedenle gerekmedikçe ya da gelişigüzel vitamin takviyesine gerek yoktur.
* Çocuğun besin seçiminin ve tat zevkinin önemsenmesi önerilmektedir.
* Çocukların birçoğu hamburger, patates kızartması, cips, kola, çikolata gibi sağlıksız gıdalara düşkündürler. Bu tür gıdaların mümkün olduğunca tüketilmesi kısıtlanmalıdır.
* Çocuğunuzun bir besin grubunu yemek istememesi, ileride büyümesi için oldukça önemli bir besin öğesinin eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle reddedilen besinleri çocuğunuza farklı şekillerde tekrar sunmalısınız.
* Okul çocuklarının standart büyüme gösterebilmeleri için özel besinlere gereksinimleri yoktur. Ancak günlük almaları gereken besinlerin miktarları erişkinlerden farklıdır.
* Okul çocuklarının günlük enerji gereksinimi 1800-2200 kaloridir. Enerjinin % 30’u yağlardan olmalıdır.