YT Neo - шаблон joomla Книги

Ergenlik Nedir?

Ergenlik Dönemi

Çocukluk döneminin sona ermesi ve yetişkin olma yolundaki gelişmeler ergenlik dönemi adını alır. Ergenlik, büyüme çağı değildir, büyüme çağının sadece bir parçasıdır ve çocuğun cinsel olgunluğa geçişinin göstergesidir. Büyüme, ergenlik dönemi sona erdikten sonra da uzun bir süre devam eder. İnsanlarda cinsel olgunluk, genel fiziksel ve düşünsel olgunluktan çok önce kazanılmaktadır. Kız çocuklarında 9-10 yaşlarında başlayan ergenlik dönemi, erkek çocuklarında daha geç olarak 12-14 yaşlarında başlar. Son zamanlarda ergenlik yaşı da gittikçe küçülmektedir

Kız çocuklarında ergenlik dönemi 16 yaşına kadar sürer, gelişimin tamamlanmasıysa 18 yaşında son bulur. Bu dönemde görülen en önemli belirtiler kız ve erkek cinsiyet farkının belirmesidir. Kız çocuklarının memeleri büyümeye başlar, koltukaltı ve cinsel organ bölgesinde kıllanma başlar, cinsiyet organları gelişir ve adet görmeye başlayarak, genç kız olurlar. Kız çocuklarında ergenlik dönemine ilişkin gelişmeler, ilk adetin görülmesinden yaklaşık 1 yıl kadar önce başlar ve ilk adetin görülmesinden 1-3 yıl sonraysa hemen hemen tamamlanır. Kızlarda salgılanan östrojen hormonu üreme organlarının olgunlaşmasını ve kadınsal yapının özelliklerinin oluşmasını sağlar. İlkin memelerde bir tomurcuklanma başlar, hafif bir kabarıklık belirir, koltukaltı ve genital kılları ortaya çıkar. Vücuttaki yağ dokusu omuz ve kalçalarda toplanır. Böylelikle omuz ve kalçalarda kadınlara özgü yuvarlak hatlar oluşur. Bu gelişmeler sürerken, kız çocuğunda hafif bir vajinal akıntı görülür ve bundan da yaklaşık 6 ay kadar sonra ilk adet görülür. “çocukluk dönemi” sona erer ve “genç kızlık dönemi” başlar. Kızlarda hem ergenlik hem de hızlı boy atma erkeklerden önce başlar. Bu yüzden 11-14 yaşındaki kızlar genellikle kendi yaşlarındaki erkeklerden daha uzun ve daha ağır olurlar. Erkeklerde hızlı boy uzaması hem daha geç başlar hem de daha geç biter. Kızların fiziksel gelişimi en geç 20 yaşında biter; oysa erkeklerin fiziksel gelişimi ve boylanmaları 23-25 yaşlarına kadar sürebilir. Erkeklerin de ergenlik belirtilerinin ortaya çıkış tarihleri değişkendir. On üç yaşında cinsel bakımdan olgunlaşmış erkek çocuklar olabildiği gibi, on beş yaşına geldiği halde hala cinsel çocukluktan çıkamamış olanlar da vardır. Erkek çocuklar arasında bu tür farklılıklar, kızlarda olduğundan çok daha fazla eksiklik ve aşağılık duygularına yol açmaktadır. Penisin büyümesi ortalama 13 yaşında başlar ve iki yıl kadar sürer; ama 11 yaşında başlayıp 13'te bitebildiği gibi, 14'te başlayıp 17'de de sona erebilir.

Genellikle erkek ergenliğinin ilk işareti, erbezlerindeki büyümenin birden bire hızlanmasıdır. Erbezleri ortalama 11 yaşında büyümeye başlayıp 16'da en gelişmiş durumlarına ulaşırlar. Cinsel organ bölgesindeki kıllar da 10 ile 15 yaşları arasında çıkmaya başlar ve 14-18'de tamamlanır. Koltuk altı kılları da çoğu zaman bundan bir süre sonra belirir. Ama bunun tersi de olabilir.

On sekiz yaşındaki bir kız, ergenlikten önceki çocuksu sesi yitirmiştir; ama erkek çocuklardaki ses değişikliği çok daha belirgindir. Erkek çocuğun gırtlağı, penisin büyümesini tamamladığı sıralarda gelişmeye başlar. Genellikle ses değişimi derece derece gerçekleşir ve bir kaç yıla yayılır. Bu süre içinde çocuğun sesi çatlayabilir, kısılabilir.
Kızlarınki kadar belirgin olmasa da erkek göğüsleri de ergenlik sırasında bir değişim geçirirler. Meme başı çevresindeki renkli halka bu sıralarda genişler ve koyulaşabilir. Erkek çocukların üçte birinde de bu halkanın altında kızlarınkine benzer ancak daha küçük bir doku oluşabilir. Ama bu genellikle gençlik çağlarında ortadan kalkar. Ergenlik çağının önemli sorunlarından biri de cilt rahatsızlıklarıdır. Sivilce, ergenlik döneminin cinsel değişimine bağlı bir cilt hastalığıdır. Çoğu insanda sivilceler ergenliğin diğer belirtileri tamamlandıktan sonra da sürüp gider ve ancak ilk gençlik çağının tamamlanmasıyla ortadan kalkar.