YT Neo - шаблон joomla Книги

Bebek Odası

Bebek Odası

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren tüm ilgi ve çabanız onun mutluluğunu sağlamak için olacaktır bu sebeple doğmadan önce bir takım hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Her anne ve baba bebeklerinin daha sağlıklı bir ortamda yetişmesi için çaba harcamaktadır.

Bebek odası hazırlarken en uygun olan odayı seçip kullanışlı temiz gürültüden uzak ışığı doğrudan alan bir oda olmasına özen göstermeliyiz. İçeri güneş girmeyen, hava değişimi olmayan odalar bebeğin sağlığı için uygun değildir.
Bebek odasında ideal kullanım alanı 12–15 metre kare olmalıdır. Bebek odasının tavan ve duvarlarında koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı silinebilir boyalar tercih edilmelidir. Bebek odalarında kilitli priz sistemi kullanılmalıdır. Bebek odasında zeminden mümkün olduğu kadar yüksek en az bir pencere olmalı, kapı ve pencerelerin rahat açılamayan kilit sistemine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Bebek Oda sıcaklığı 20–22 0C arasında olmalı, ısıtılmasında sabit sıcaklığı sürekli koruyacak, oda içerisindeki nemi koruyabilecek ısıtıcılar tercih edilmelidir.

Bebek odaları için kullanılan Uçuk pembe, uçuk mavi, uçuk sarı, uçuk yeşil ve uçuk turkuaz gibi pastel renkler bebekler üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir, odanın geniş, aydınlık ve ferah görünmesini sağlar. Odanın ışığı çok kuvvetli olmamalı avize ufak olmalı, beyaz veya sarı ışık seçilmeli. Gece yatarken az ışık veren gece lambaları tercih edilmelidir.

Bebeğinizin odasının yer döşemesinde duvardan duvara halı kaplanması önerilmez. En sağlıklı olanın toz ve kir tutmayan tahta kaplamalardır. Bebeğin odasındaki mobilyaların ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyalar da tercih edilebilir. Mobilyaların yumuşak dokulu olanları tercih edilmeli sivri çıkıntıları ve keskin hatları olmamalıdır. Mobilya bakmaya hamileliğinizin en geç 7. ayında başlamalısınız çünkü mobilya kokusunun da tamamen yok olması, uzun zaman alır, mobilyalar odaya yerleştikten sonra en az 1 ay süre ile odayı havalandırmalısınız.

Doğumdan sonra ilk aylarda kullanabileceğiniz taşınması kolay pratik bir yatak işlevi görür. İlk haftalarda bebekler beşiğin sıcaklık ve yumuşaklığını sevebilir. Beşik şiltesi, fazla yumuşak olmayan toz tutmayan bir şilte seçmelisiniz. Şilteyle beşik kenarı arasında 2 cm ‘ den fazla boşluk olmamalıdır.

Bebeğinizin karyolasını seçerken büyüyen tip yataklardan ya da küçük bebek karyolalarından seçebilirsiniz. Büyüyen tip karyolaların ayakucuna daha sonra komidin olarak kullanabileceğiniz 2 parça sabitlenerek küçük bir karyola elde edilip bebeğiniz büyüyünce bu parçalar çıkarılarak tek kişilik yatak olarak kullanılabilir. Küçük bebek karyolaları tercih ederseniz bebeğinizin kafasının sıkışmayacağı genişlikte (2,5 cm’den dar, 7 cm’den geniş olmamalı) parmaklıklar içermesi, bu parmaklıkların yükseklik ayarının da olması ve en az 60 cm parmaklık yüksekliği bulunmasına dikkat edin.

Bebeğinizin yatağı için orta sertlikte temiz yeni bir yatak kullanın. Yatağın temizliği ve ileriki dönemlerde ıslanmaktan korumak için yatak koruyucu da bulundurmanızda fayda var. Yatak çarşaflarının %100 pamuktan yapılmış olanlarını tercih edin.
Bebeğinizin kıyafetleri için bir de dolaba ihtiyacınız olacak. Mümkün olduğunca çok raflı ve çekmeceli olanlar size rahatlık sağlayacaktır.
Odasına koyacağınız bir müzik seti ile bebekler için özel hazırlanan müzikleri dinleterek sakinleşmesini ve kolay uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Emzirmek için kullanacağınız bebeğinizle rahat oturup kalkabileceğiniz geniş bir tek kişilik koltuk bebeğinizin odasına konulabilir.
Bebeğinizin odasında 3 tarafının koruyucularla çevrili bir alt açma ünitesi çok isinize yarayacaktır. Ama bebeğinizi bir kaç saniye de olsa yalnız bırakmamanız gerekiyor.

Oda içerisinde temizlenmesi kolay ve sağlık açısından zararlı olmayan eşyalar tercih edilmeli. Bebeğinizin yatak odasında canlı bitki bulundurmamanız gerekir çünkü bitkiler fotosentez sonucu gündüz oksijen gece ise karbondioksit verirler.